Организация и екип

Фондацията за градски проекти и изследвания (ФГПИ) е създадена в началото на 2009 г., но акумулира опита на изследователи на културните политики и културния мениджмънт, които работят заедно от 2001 г. През последните години членовете на екипа на ФГПИ участват в множество изследвания и приложни проекти в областта на културната политика, културния мениджмънт, картографирането на културния сектор, гражданското участие в политическите процеси, социалните ефекти от изкуствата и т.н.
През 2009 г. и 2010 г. Фондацията за градски проекти и изследвания проведе две проучвания/анализа посветени на Столична програма „Култура" и Календара на културните събития на Столична община (СО). По време на тези проучвания екип от 4 изследователи работи интензивно с документи на дирекция „Култура” към СО, бяха проведени десетки интервюта с експерти от общината, директори на културни институти, независими експерти и други, и, не на последно място, бяха разпространени над 170 анкети във връзка с финансирани от СО културни събития.
Резултатите и от двете проучвания показаха недвусмислено, че периферията на града е силно пренебрегвана по отношение на финансираните от общината културни събития.
Ръководител на проекта е Юрий Вълковски, който в последните 15 години се занимава с изследвания и анализи на културните политики, както и с организиране на граждански дебати и дискусии.
Юрий Вълковски е преподавател по културна политика и културен мениджмънт в специалност „Културология” на Софийския Университет „Св. Климент Охридски”, но също така практик с опит от управлението на десетки граждански проекти, финансирани от американски и европейски донори, като например Тръста за гражданско общество в Централна и Източна Европа, Европейската култура фондация, Фондация „Форд”, Фондация „Отворено общество” и други.
През последните години Вълковски е разработвал анализи, консултирал е по конкретни теми и е провеждал обучения за множество институции и организации, сред които Министерство на външните работи, Столична община (Дирекция „Култура”), Национален Фонд „Култура”, Национален дарителски фонд „13 века България”, Фондация „Бъдеще” (Берлин), Фондация за нова култура (София) и т.н.
От 2006 г. Вълковски е част от Европейската инициатива „Душа за Европа”, която има огромен опит по темата „Европейска столица на културата”. Сред основателите на „Душа за Европа” са хората отговарящи за реализирането на културните столици в Берлин (1988), Амстердам (1987), Брюж (2002) и други. През последните години „Душа за Европа” организира поредица от форуми и семинара в настоящи и бъдещи столици на културата като Гимараеш, Португалия (Европейска столица на културата през 2012), Печ, Унгария (Европейска столица на културата през 2010), Истанбул (Европейска столица на културата през 2010) и много други.
Юрий Вълковски е член на Организационния комитет за подготовка на кандидатурата на София за Европейска столица на културата 2019.
Нели Стоева е консултант и преподавател по културен мениджмънт и културни политики. Работила е като експерт за Национален Фонд „Култура” и по десетки културни проекти от 2001 г. досега. В проекта е координатор на изследователската и аналитична част.
Румяна Каишева е работила за множество изследователски и артистични проекти, сред които „Регионално/Градско развитие и култура”, „Българските региони в Европа – представяне на културата като фактор за развитие”, театралния фестивал „Малък сезон 2010”, фестивал за визуални изкуства „Водна кула – Проницателност 2010” и други. В проекта отговаря за гражданските дебати.
Невена Добрева е работила като изследовател по проектите „Българските региони в Европа – представяне на културата като фактор за развитие”, „Извършване на мониторинг и изготвяне на оценка на Календара за културните събития на СО за 2010 г.” и други. В проекта отговаря за събирането на информация от публични източници и за изготвянето на карти и графики.
В допълнение към проектът е привлечен и международният експерт Франсоа Матарасо (François Matarasso – http://web.me.com/matarasso), който ще участва в международната конференция предвидена в проекта и ще съдейства при анализа на ситуацията в София и в правенето на паралели с други европейски градове.

Списък на стажантите:
Ана Михаела Ганева
Надежда Милчева
Борислав Момчилов
Филип Стоилов
Красимир Краев
Христина Попова
Вероника Петрова
Атанас Парушев