01 август 2011

Наблюдение Овча Купел (30 юли 2011)

Наблюдение: Христина Попова

Концерт на Поли Паскова
Село Мало Бучено
Дата: 30 юли 2011


На плакатите, разпространени в с. Мало Бучино и кв. Суходол, беше отбелязано, че ще има концерт на Поли Паскова, но по-скоро имаше характер на събор на селото. В началото имаше само DJ, който осигуряваше озвучаване на събитието, като някои от песните все пак бяха от репертоара на Поли Паскова. Имаше много професионална озвучителна техника, като чрез нея музиката се чуваше почти из цялото село. По-голямата част от хората бяха разположени в пространството зад ресторанта, като там имаше няколко реда със сергии, предлагащи най-различни играчки, лакомства и балони, на посетителите се предлагаха и традиционните скара и пържени картофи. Повечето посетителите заявяваха, че не са от Мало Бучино и са дошли от други села.

Основният изпълнител закъсня поне с час и половина. На събора присъстваха хора от всички възрасти, но като че ли най-интересен беше за по-младите, тъй като проявяваха най-голям интерес към предлаганите на сергиите стоки. В този смисъл пространството беше много възрастово разпределено, тъй като по-възрастните бяха `превзели` пейките и местата за сядане, докато младите се разхождаха около сергиите. 

Качеството на озвучителната техника беше впечатляващо, на доста високо ниво. Нямаше никаква информация относно организаторите и спонсорите на събитието.

29 юли 2011

Наблюдение Витоша (28 май 2011)

Наблюдение: Красимир Краев

Моите зелени мечти
квартал Бояна
Дата: 28 май 2011

Започна 10:15 с водеща Ирина Сарачинова. Обясни дневния ред и как долу/горе ще протече събитието. Спомена спонсорите и ако има някакви въпроси да се обърнем към зелените патрули от 52 СОУ.

Първи на сцената излязоха деца от споменатата вече детска градина. Всички бяха с кърпи на главите. След тях на сцената излезе Супер Бианка и поздрави децата. Като свърши  с изявата си на сцената, беше обкръжена от деца, които искаха автограф.

В програмата участваха и Симона Пейчева, кмета на Район Витоша, а водещ на викторината беше Гинко Прожинко Програмата: спортен клуб Ведрина - латино танци, фоклорен ансамбъл при читалище „Ведилина”- Дунавски танц.

Наблюдение Витоша (11 май 2011)

Наблюдение: Красимир Краев

90годишен юбилей на НЧ "Св. св. Кирил и Методи"
площад Иван Александър I, квартал Драгалевски
Дата: 11 май 2011

Събитието започва с водещата, която честити празника и юбилея на читалището. Следва вокално изпълнение на децата от 50 ОУ "В. Левски", кв. Драгалевци. След краткото им изпълнение водещата изчете някои исторически факти за читалищата в България и тяхната уникалност, характерна само за България. Последва филм за двамата братя Св. Св. Кирил и Методи, което пък бе последвано от информация за читалището, неговите основатели и филм с успехите му. Официалната част продължи с поздрав към официалните гости. Някои от тях бяха: кмета на район Витоша, директори на местните училища, народен представител от ГЕРБ.

След официалната част продължи празничният концерт. Той започна с най-малките изпълнители от детска градина Ежко-Бежко - Частна детска градина и ясла. Изпяха и изтанцуваха две песни. Последва театрално изпълнение от групата на читалището, която изпълни откъс от разказа на Йордан Радичев „Ние, врабчетата”. Участниците бяха на различна възраст между 7 и 14 години. След тях спортни танци играха гостите от  с. Баня, Разложко. Двойките бяха четири, а танца салса. От спортни танци се премина на брейк, като играха момчетата(4) от читалището върху 2 песни. Последва изпълнение на песента „Винаги двама” в дует на две възпитанички на читалището. Отново гостите от с. Баня, които за втората си поява изтанцуваха валс. На сцената след тях излязоха отново двойки по спортни танци, но на самото читалище, като играха 4 танца от които аз познах „ча-ча” и „джайв”. Кулминацията бе участието на танцов състав за възрастни „Драгалевски Огън”, които излизаха на два пъти, като играха хора.
 
На сцената Мисис Баба 2011 Даниела Цветанова, в дует с нейна племенница изпълниха две песни. Като на живо свириха двама младежи на гайда и гъдулка. Предпоследното изпълнение преди „Драгалевски Огън” да завършат бе руско-цигански танц на спортните двойки от с. Баня. Концерта бе закрит с църковно песнопение(на запис) „Многая лета”.

Наблюдение Кремиковци (28 май 2011)

Наблюдение: Нели Стоева

Районен празник на район Кремиковци
85 СОУ "Отец Паисий", квартал Враждебна
Дата: 28 май 2011

Събитието се оказа традиционно за района училищно тържество-състезание. Провежда се всяка година на ротационен принцип в едно от училищата в района. Имаше музика от уредба на входа на училището. Учениците бяха събрани в няколко групи, отдалечени една от друга. Едната група беше организирана около игрище с пътни знаци и велосипеди. Втората група подготвяше макети на градинки (както ни обясниха във връзка с инициативата за построяване на детски площадки и градинки във всяко населено място в Кремиковци). Трета група деца правеха рисунки на асфалт. Четвърта беше организирана около своеобразно изложение на детски домашни любимци. Публики на практика нямаше, дори родители имаше сравнително малко, преобладаващата част от децата бяха от училището във Враждебна. Присъстваха учители, районния експерт по култура и зам.-кмета по култура.

Наблюдение Кремиковци (6 май 2011)

Наблюдение: Румяна Каишева

Честване на Гергьовден
Село Кремиковци
Дата: 6 май 2011

Събитието бе част от фолклорния фестивал „Гергьовско веселие – Кремиковци 2011”, който принципно трябваше да протече от 5 до 8 май в селото, но реално (установено при направено наблюдение) програмата на 7 май не се състоя. То съчетаваше религиозни обреди (в чест на патрона на манастира – свети Георги), традиционния местен събор и „международна” фестивална програма. Очевидно беше, че е очаквано събитие, както за местните, така и за хора от София. Повечето от тях вероятно бяха дошли, тъй като са знаели, че ще има нещо на тази дата, а не заради рекламата на събитието.

Събитието е започнало с тържествен молебен в храма на манастира сутринта, а около 12:00. е застъпила концертната програма на откритата сцена на поляната пред манастира. Продължи до 16:00 следобед, без прекъсвания и почивки между изпълнителите. Сред тях имаше както много местни фолклорни състави, така и от Северозападна и Централна България. Според програмата е имало и изяви на гръцки, арменски, турски и румънски състави, участниците по-късно можеха да се забележат сред публиката. Много от тях бяха детски, а всички бяха любителски.

В програмата имаше по-скоро танцови изпълнения (на записана музика). Народното пеене и рециталите на деца от местна театрална група бяха едва около 30 % от програмата. Това неминуемо доведе и до усещането за еднообразие – имаше само две изпълнения, които се отличаваха от останалите – на децата от Дома за ментални увреждания в с. Видраре и на две деца, маскирани като мечки, които танцуваха шопско хоро. И двете получиха положителната реакция на публиката, която беше повече от 2000 човека (предимно деца, младежи, млади родители)

Фестивалната програма на 6 май завърши с повторно изреждане на спонсорите и партньорите (поне 7-8 бр.) и дружно хоро на поляната. Всички си тръгнаха заредени от хубавия празник и слънчевото време. Не беше иновативно, нито с особено впечатляващи изпълнения, но имаше атмосферата на традиционно местно веселие. Непретенциозно, на открито, седене на поляна, хапване на пържоли, картофки, локум и захарен памук.

Наблюдение Банкя (20 юли 2011)

Наблюдение: Надежда Милчева

Концерт на Илия Луков
парк Ротонда, град Банкя
Дата: 20 юли 2011

Входът беше свободен. Събраха се доста любители на народната музика, които видяха изпълнението на Илия Луков. Единственият минус за публиката беше закъснението. Концертът започна в 19:40, а не в предварително обявеното време (19:00).

Наблюдение Банкя (10 юли 2011)

Наблюдение: Нели Стоева

Представление на театър "Абсурд"
Спа хотел "Банкя Палас"
Дата: 10 юли 2011

Куклен спектакъл “Косе Босе”, игра се в конферентната зала на хотел Банкя палас в Банкя. Билетите за представлението се продаваха на рецепцията на хотела.Театърът има договорка директно с ръководството на хотела и ще играе представления там през уикендите на целия юли, а също така и през септември-октомври, ако условията се окажат удовлетворяващи и за двете страни. На басейна имаше значително повече хора от тези в залата, а хората в залата бяха дошли специално за театър, тръгнаха си и не останаха на басейна след представлението. Косе Босе е моноспектакъл, участва само Колишкин, с относително малък декор (който се побира в един голям куфар). Представлението е на много добро ниво и предизвика много положителни емоции и активно участие от страна на децата; а и на възрастните. Децата го обсъждаха и след като напуснаха залата.

Относително малкият брой публика може да се обясни с факта, че информация за представлението е разпространена едва два дни предварително и то само чрез листовки в Банкя. Екипът на театъра е отишъл на място да разпространява листовки. Плакати не е имало. Освен това сезонът вече не е активен за културни събития, а и мястото е нетрадиционно. Зрителите не бяха гости на хотела. Преди представлението имаше мини инцидент с една дама, която след като не успя да влезе без билет, направи нещо като скандал, и ги нарече мошеници.

На място беше оповестено, че ще има и други представления на театъра през уикендите на юли, а също и през есента. Преди представлението една дама се интересуваше от къде може да получи информация за другите представления и беше насочена към сайта на театъра.

Наблюдение Банкя (1 юни 2011)

Наблюдение: Надежда Милчева

Ден на детето
Жп гара Банкя
Дата: 1 юни 2011

Национална компания железопътна инфраструктура се включи в отпразнуванията по случай Денят на детето, първи юни. По инициатива на Националната асоциация на децата с диабет, от Централна гара София  в 10 часа сутринта на първи юни беше пуснат стар локомотив, който да закара вагоните на влака до гарата в град Банкя.

Хората, които искаха да посетят събитието можеха да го сторят с друг влак, стигащ до гарата или чрез градския транспорт до мястото, но и чрез влака предназначен за деца, родители и преподаватели. Съответните хора имаха закачени табелки, за да се знае, че са пътуващите с влака за инициативата. Работници от ЖП транспорт от гарата бяха на разположение за въпроси, помощ и каквото е необходимо и влиза в задълженията им.. На децата се раздадоха шапки, балони и тебешири, предоставени от Санофи-авентис, една от трите най-големите фармацевтични компании в страната.

Събитието бе насочено към децата, поради международния ден на детето, но и към техните родители и преподаватели. Занимаваха се с децата и ги наблюдаваха. Организаторите „Холдинг Български държавни железници” ЕАД и Националната асоциация на децата с диабет организират и специален конкурс за детска рисунка или стихче на тема „Моето влакче”. Най-добрите произведения на малките творци ще бъдат публикувани на интернет страниците на организаторите, а на техните автори ще бъдат връчени специални награди.

И децата и придружаващите ги изглеждаха доволни от случващото се и възполваши се от него. Единственото недоволство, което беше проевено беше на гражданка от града Банкя, която се оплакваше, от нещо, което не и е харесало и я е издразнило, и защо в техния град да си водят децата. Присъстваха аниматорите, които забавляваха децата и оставяха малко време и на придружителите им. Пингвинът и Чип или Дейл бяха голяма атракция. Обърнаха внимание на всяко дете и го развеселиха. Интересно за децата, и сякаш дори повече за родители, беше рисуването по лицата и ръцете на децата като това беше атракцията към края на тяхното посещение на пространството на гарата. Две или три малко по-големи момичета изрисуваха доста лица и ръце с красиви пеперуди, сърца и написаха някое и друго име. Общо взето събитието беше полезно както за децата, така и за техните родители, усмивки, подкрепени с рисунки, снимки  и малко време прекарано заедно.

Наблюдение Банкя (1 юни 2011)

Наблюдение: Надежда Милчева

Ден на детето
Парк Кестените
Дата: 1 юни 2011

Традиционен детски празник с много деца и родители. Нямаше програма – всички събрали се деца бяха забавлявани от една водеща, облечена подобно на Българан, която включи поне 20 от тях в импровизирана сценка, интерпретация на „Дядо вади ряпа”, както и  други истории. Всяко дете си имаше роля, децата от публиката също гледаха и викаха ентусиазирано. Когато пускаха музика, много от дечицата започваха да си танцуват по поляната. Накрая донесоха огромни торти и пакети с подаръци за всички деца, които трябваше да се наредят на опашка. Присъстваха няколко деца от частното училище в района. Експертите обявиха, че са задължили от местните детски градини да им осигурят поне по две групи с деца. Въпреки това, пространството пред сцената не беше пълно. До парка имаше въртележки, огромни надуваеми пързалки, захарен памук, пуканки и пр.

Същия ден имаше отделна инициатива на БДЖ и независима асоциация за подпомагане на семейства с деца , болни от диабет – в 10:00 от Централна жп гара тръгна ретро влак с около 20 деца, които отидоха до гарата в Банкя и рисуваха с тебешири на перона. Те не бяха доведени до парк Кестени, за да се включат в забавлението, а след половин час си отпътуваха обратно за София. Явно инициативата не е била съвместна с район Банкя, което, според мен, е пропуск. В 12:40 имаше втори курс на ретро влака, но този път за обикновени пътници.

Наблюдение Панчарево (5 юни 2011)

Наблюдение: Ана Михаела Ганева и Атанас Парушев

Събор в село Кривина
Дата: 5 юни 2011

Самият концерт представлява много малка част от събитието. Множество сергии с играчки, джаги и две мишени за стреляне с награда имаше на събитието. Децата имаха възможност да се развличат с въртележка, две влакчета, две големи надуваеми катерушки. Имаше няколко сергии за пуканки, памук, две сергии за сладолед една за Казанлъшки понички. Бяха отворени две кафенета, един ресторант. Имаше един импровизиран ресторант зад сцената. Хора започнаха да прииждат към 11:00 като сергиите бяха готови поне един час по-рано.

Наблюдение Панчарево (3-5 юни 2011)

Наблюдение: Ана Михаела Ганева и Атанас Парушев

Юнски празници
Село Лозен
Дата: 3-5 юни 2011

Събитието беше голямо и добре организирано. Участваха фолклорни ансамбли от районите около София, но и от други градове и села. Присъстваха кметовете на село Лозен и на район Панчарево и депутати от ПП ГЕРБ. Имаше хора на всякаква възраст. Пътят до събитието беше затворен за коли и по него се стигаше до една поляна със сцена, която се намираше над селото.

Кметът на с. Лозен откри събитието. Водещите бяха момче и момиче. Участниците получаваха грамоти. Депутатът Валентин Николов от ГЕРБ и кмета на р. Панчарево Светослав Митрев лично връчиха две грамоти. Останалите бяха връчени от водещия. Двама фотографа снимаха за сайт посветен на Лозен и за страницата на Лозен в Facebook. Двамата фотографи препоръчаха „Софийски вестник”, който се прави от с. Бистрица и в него има информация и за другите села. Тротоарите в селото и отделни улици са разбити. Сцената и пътя до нея също не бяха в добро състояние. Пътят не е асфалтиран. Селото е политически ангажирано, има повече гласували за ГЕРБ.

Предаването на БНР, което отразяваше събитието е програма Христо Ботев- „Събота сутрин във” и се излъчва всяка събота от 6-7 сутринта. Репортер беше Малия Рачева. В предаването „Събота сутрин във” не се отразяват актуални културни събития, а се говори общо за културния живот в България. За Юнските празници в Лозен ще говорят чак юли месец, когато предаването се подготви.

Специално за събора имаше много сергии за играчки, балони, бижута, дрехи, слънчеви очила, перуки, сладки, 7-8 кафенета, гондола, надуваеми замъци за скачане, батут, влакче, джаги, въртележки, машина за пуканки, машини за сладолед, стрелбища, царевица, палачинки, захарен памук.

Наблюдение Панчарево (24 май 2011)

Наблюдение: Ана Михаела Ганева и Атанас Парушев

Селски събор
Село Долни Пасарев
Дата: 24 май 2011

На площада нямаше сцена, танцуващите бяха отделени с въжета от публиката. По едно време въжетата се махнаха и част от публиката се присъедини към хорото. Като музикален фон звучаха много народни песни записани на диск. Звукът се усилваше от четири големи тон-колони. До техниката зад танцуващите имаше малка открита камионетка като на вратата й беше опънато българското знаме, а на пейка пред нея беше сложена икона на Св. Св. Кирил и Методий, съвременна изработка.

Половината от площада беше всъщност паркинг и край събора минаваха много коли и автобуси, което създава известно неудобство. Имаше шест серии с балони детски играчки и сувенири, две сергии за кебапчета. Около площада има две кафенета и една кръчма, в които беше насядала част от публиката. Към 11: 20 по-голямата част от публиката се присъедини към тях

Наблюдение Панчарево (2 юни 2011)

Наблюдение: Ана Михаела Ганева и Атанас Парушев

Спасов ден
Село Кривина
Дата: 2 юни 2011

Събитието беше религиозен празник, за който не знаеха всички жители на селото. Мнозинството присъстващи бяха в активна или пенсионна възраст, като преобладаваха жените. Имаше 3-4 малки деца. След освещаването на водата бабите се скараха за това по колко вода могат да си вземат. Хората носеха кофи, в които им се сипваше курбана. Те чакаха на опашка за курбана с купони закупени в кметството. Купоните не са с определена цена, а всеки е давал според възможностите си пари, с които да се закупят съставките за курбана. Някои хора недоволстваха, че опашката се движи малко бавно- за около 30-40мин. опашката се изреди. Веднага след като си получиха храната, хората си тръгваха. Кметът беше дал прибори за хранене, но бабите не искаха да ги раздават, защото са на кмета и да не се изгубят. В крайна сметка получихме лъжици, купички пълни до горе с боб и месо и хляб, който бяха направили жените в селото. Хората бяха любезни и всички се познаваха. 

До църквата имаше къща на роми. Те не участваха в събитието, а бяха на 10 метра от него. Не общуваха с другите хора. Накрая взеха малко от курбана. В близост до църквата имаше и една сергия за захарни петлета, чадър за балони и трима продавачи. За Кривина се влиза през Казичене, но табела няма. Не всички спирки имат навес, а на тези, които имат, навесът е в окаяно състояние. Събитието се проведе в четвъртък, но вече бяха започнати подготовки за събора на селото, който ще се състои в неделя: в центъра на селото бяха опънати вече замък за скачане и влакче.

Наблюдение Панчарево (1 юни 2011)

Наблюдение: Ана Михаела Ганева и Атанас Парушев

Спортен празник
Село Казичене
Дата: 1 юни 2011

Детски футболен мач между децата от „Детелина” и 66-а детска градина-Панчерево. По-малко време от истински мач. След като резултатът беше 2:1 за 66-а се биха дузпи. 66-а победи. И двата отбора получиха купи. По време на мача имаше музикален фон от звукозапис на детски песни. По време на мача коментатор съобщаваше какво се случва. 

Тренюьорите на двата отбора баха на игрищито по време на мача и даваха напътствия. Треньорът на „Детелина” играеше ролята и на съдия. Имаше импровизиран бар с бяло вино, фъстъци, „Бейк ролс” и безалкохолни напитки. След мача деца от Казичене под ръководството на своя учителка изпълняваха детски песни. След това последва кратък футболен мач между деца само от „Детелина”. Празникът завърши с общ детски танц.

Наблюдение Панчарево (29 май 2011)

Наблюдение: Ана Михаела Ганева и Атанас Парушев

Национален фолклорен празник
Село Бистрица
Дата: 29 май 2011

Много добре организирано събитие. Редът на изпълнителите е известен и се спазва. Имаше водещ на събитието, който представяше съставите. Всеки състав или самостоятелен изпълнител беше отличен с грамота. Изненадващо беше участието на дует за стари градски песни, защото изобщо не се свързваше с цялостния характер на събитието. Накрая на сцената се проведе хоро, в което взеха участие и хора от публиката.
 
Имаше състави и от други села от район Панчерево. Изпълнените песни и танци не бяха само от шопския край. Имаше четири сергии за кебапчета, четири за играчки, две за пуканки и памук и една за чай. Имаше специална еко-тоалетна. Събитието се проведе на мемориалния хълм в началото на селото, посветен на бистричаните, дали живота си за България през двете Балкански войни.

Наблюдение Панчарево (24 май 2011)

Наблюдение: Ана Михаела Ганева и Атанас Парушев

Празник 24 май
Село Герман
Дата: 24 май 2011

Хората са събрани в центъра на селото, който е затворен за коли, на площада пред читалището. Терасата на читалището се използва като сцена. Деца от първи клас рецитират стихчета за буквите. Пред сцената има към 60 души (родители), които слушат децата и ги снимат. Другата част от посетителите на събитието са разпръснати по площада, кафенетата и сергиите. Почти всички са облечени неофициално. Хората, които не са обвързани с децата на сцената не са заинтересовани от тяхното представление. Присъстващите са семейства с малки деца, хора в активна възраст, младежи и пенсионери.

Пътят до селото е добре поддържан, с много малко дупки, но тротоарите в селото са абсолютно разбити. Някои от спирките на градския транспорт по пътя за селото са без навес и обрасли в трева. От спирките е останал само знака за спирка и понякога в тревата се вижда пейка.

Наблюдение Връбница (7 май 2011)

Наблюдение: Ана Михаела Ганева и Атанас Парушев

Трети фолклорен фестивал "С песен и танц в Панчарево"
НЧ "Виделина - 1908"
Дата: 7 май 2011

Фестивалът е с предимно фолклорни изпълнения, изцяло традиционно събитие. Провеждаше се на закрито, в залата на читалището, която е в доста добро състояние. Изпълнителите бяха от различни читалища от периферните райони на София. Изпълненията бяха предимно на шопски фолклор, любителски, повечето от тях на добро ниво. Изпълнителите бяха от най-различни възрастови групи между 5 и 85 години.

Направи впечатление, че събитието беше доста продължително (над 4 часа), и се провеждаше на закрито, въпреки хубавото време навън. Отвън сградата на читалището изглежда добре поддържана, за разлика от стълбището пред нея. Самото читалище, което споделя сградата си с районната администрация на район Панчарево, се намира в непосредствена близост до пътя София – Самоков, точно срещу спирката на рейсовете 1, 2, 4. Стигането до там е относително лесно и бързо. Събитието беше със свободен вход, отвън бяха изнесени тонколони, така че изпълненията от залата се чуваха добре. В района около читалището присъстваха обичайните сергии с играчки, балони, лакомства и др.

Вратите на залата бяха отворени през цялото време, постоянно влизаха и излизаха участници и зрители. Участниците идваха за своето изпълнение, след което повечето от тях слизаха от сцената и си тръгваха почти веднага (с изключение на представителите на читалището-организатор). След приключване на програмата организаторите поканиха останалите зрители и участници (предимно от местното читалище) на хоро пред читалището. Събитието беше със значителна продължителност за събитие в зала (над 4 часа), малка част от публиката остана от начало до край. Много хора влизаха за малко и излизаха. Програмата не се случваше в предварително обявения ред, някои участници закъсняваха, други не дойдоха, като “дупките” бяха запълвани с изпълнения от състава на читалище “Виделина” - Панчарево.

Наблюдение Панчарево (6 май 2011)

Наблюдение: Ана Михаела Ганева и Атанас Парушев

Празнуване на Гергьовден
Село Кокаляне
Дата: 6 май 2011

Среща на хора от селото в двора на църквата и кафенето до нея. Провеждане на ритуала. След него хората отново се събират в двора на църквата и в съседното кафене или се разотиват. Почти всички са облечени неофициално. Децата и младите хора не са заинтересовани (разхождат се в центъра на селото или си седят по дворовете) и не присъстват (с малки изключения). Присъстващите са в активна възраст и пенсионери като в кафенето преобладават мъжете (то обикновено не е пълно с хора, те са там заради празника).

Единственото мероприятие от друг тип е съборът на селото, за който местните казаха, че се отличава с допълнителни атракции и с повече посетители. Той се провежда първата неделя след 15 август, а не както е написано в културния календар на селото на 15 август.

Наблюдение Връбница (1 юни 2011)

Наблюдение: Филип Стоилов

Празничен концерт по случай Деня на детето
Северен парк
Дата: 1 юни 2011

Открит концерт с много танцови и певчески състави. Всички участници са деца. Техническото оборудване е старо и създава проблеми: дискът с музиката прескача и изпълнителите, независимо дали пеят или танцуват излизат от ритъм, объркват се. Освен това, от време на време, колоните издават кратък, но много стряскащ и изключително силен звук. Все пак хора стоят на непосредствена близост до колоните. Атмосферата е много празнична. Постоянен трафик от хора, публиката постоянно се променя, има хора от всички възрасти. По някаква причина има много засилено полицейско присъствие.

Наблюдение Връбница (16 май 2011)

Наблюдение: Филип Стоилов

Представяне на книга "Джобна енциклопедия на обичта"
Квартал Модерно предградие
Дата: 16 май 2011

Събитието започва с дълга встъпителна реч. Правят се страшно много снимки. Прочит на няколко пасажа от книгата, малка част от публиката заспива. Оплаквания от безпаричието, в което е изпаднало читалището.

След представянето има дискусия между секретаря на читалището и другите кадри за това защо няма субсидии, колко хубаво би било, ако имаше такива и пр. Дори се споменават масоните, като потенциални донори. Засяга се темата за читалищата-фантоми (субсидирани, но бездейни). Мислят се варианти за съдействие с други райони, но явно само ако имат какво да предложат – сцена, например. Цари идеята, че това е много активно читалище и не заслужава да е в сегашното си положение

Наблюдение Връбница (7 май 2011)

Наблюдение: Филип Стоилов

Пристигащо кино с Андрей Слабаков
Село Волуяк
Дата: 7 май 2011

Импровизиран киносалон, който обикаля различни населени места. Представлява: екран, стойка, прожектор, два монитора (колони); всичко в една кола. Един човек се грижи за техническата част. Представеният филм е „Лов на дребни хищници”. Събитието се провежда на площада, който всъщност е нещо като голямо кръстовище; получава се донякъде като авто-кино. Някой от хората пристигат с коли и си остават в тях.

Реакцията на публиката беше почти нулева. Хората реагират само на сцените с насилие; използват лазер, за да светкат по екрана. Всъщност няма интерес към филма (почти никой не коментира сцените или сюжета, а иначе огромното количество раговори е насочено към местните „афери”).

Наблюдение Овча Купел (1 юни 2011)

Наблюдение: Христина Попова

„Младостта живее в нас”
Открита сцена към НЧ „Христо Смирненски – 1946"
Дата: 1 юни 2011

Концертът е организиран от НЧ „Христо Смирненски – 1946” с участието на техни възпитаници и на възпитаници на „Студио Музика”. Представлението се провежда на откритата сцена пред читалището, която се сглобява специално за него. Участниците са предимно деца и младежи, като средната им възраст е около 12-13 години. Най-вече преобладаваха соловите изпълнения, но имаше и няколко етюда по фолклорни мотиви, както и изява на модерния и на класическия балет към читалището. Публиката, макар и доста голяма, беше съставена изцяло от роднини и приятели на участниците, като повечето се познаваха помежду си.

Програмата беше доста разнородна, защото имаше както фолклорни изяви, така и поп музика, класически и модерен балет. Събитието беше започнало по-рано от предварително обявеното – в 16:00 вместо в 17:00, без да има каквото и да е предизвестие за това.

Наблюдение Овча Купел (10 май 2011)

Наблюдение: Христина Попова

Беседа „Събудете силата в себе си”
НЧ „Никола Йонков Вапцаров”
Дата: 10 май 2011

Беседата „Събудете силата в себе си” се провежда ежеседмично във вторник от 18,30 часа в едно от помещенията на НЧ „Никола Йонков Вапцаров”. Лектор е Ивелина Георгиева, която провежда беседата по своя инициатива, тъй като смята, че е длъжна да сподели идеите си с хората, които имат нужда от помощ. Като основна тема на беседата в обявата за нея е посочена позитивната енергия. Беседите не представляват свързан цикъл, а всяка седмица се повтаря приблизително една и съща схема: първоначално организаторката чете предварително подготвен текст (9 стр.), след което с оглед на отзивите на посетителите се провежда беседа.

Беседата има ниска посещаемост. Единствената реклама е обява на вратата на читалището.Като има един редовен посетител.

Наблюдение Овча Купел (9 -13 май 2011)

Наблюдение: Христина Попова

Фестивал Spirit of Art
НБУ
Дата: 9-13 май 2011

Фестивалът Spirit of Art се провежда за трета поредна година в НБУ, като основната му цел е да провокира всички към творчество. Събитието разчита основно на активност от страна на публиката, като идеята е, че всъщност те са творците, докато организаторите само им дават някакви насоки. Това е и причината в програмата на фестивала да присъстват толкова много уроци. По тази причина и събитията са  разнообразни – организаторите са се опитали да предложат много възможности, за да може всеки да опита и да види какво му допада най-много. 

BodyArt събитието се проведе на различно място от планираното – между двата корпуса вместо в Био-кафето, както беше предварително обявено. За смяната на мястото нямаше никаква обява, но това не попречи на зрителите да го открият. Организаторите полагаха особени грижи за събирането на публиката: не очакваха, че хората ще са разбрали от плакатите, фрайерите или онлайн съобщенията и да стоят в очакване, а по време на всяко събитие сновяха и си събираха участници от минувачите. Имаше голяма дъска, на която всеки можеше да напише какво иска да направи преди да завърши НБУ, то беше разположено под свода, през който се влиза в пространството между корпусите, като всеки ден написаното на него се изтрива, за да могат да пишат още хора.

Наблюдение Овча Купел (5 май 2011)

Наблюдение: Христина Попова

Представление "Домът на Бернанда Алба"
Театър на Голия охлюв (НБУ)
Дата: 5 май 2011

На 5 май се проведе представление „Домът на Бернарда Алба” в Театър на Голия охлюв – университетски театър на НБУ. Представлението беше много добре подготвено с чудесни декори и костюми. Постановката продължи час и половина, като залата беше почти пълна (имаше две свободни места). Постановката беше интересна и изпълнена изключително професионално, макар че част от актьорите са студенти. Основните посетители са студентите на университета, но има и изключения. Събитието е сравнително затворено в рамките на университетската общност, като същото важи и за информационните материали за него.

Студенти от програма театър на университета се допускат безплатно в залата в случай, че има останали празни места след продажбата на билетите. Началният час на представленията е 18.30. Вероятни обяснения са както отдалеченото разположение на залата, така и учебният характер на театъра. Има разлика в цените на билетите за студенти и за други посетители, съответно 3 и 5 лева. Билетите се продават на място преди началото на постановката. Основно място за излагане на рекламните материали е био-кафето, разположена на долния етаж; там има плакати на всички представления от репертоара, като по-напред са изнесени тези, за постановките, които са по-нови. В ден, в който има представление, пред входа на заведението се изнася допълнително табло, на което е поставен рекламен плакат със съответното заглавие.

Наблюдение Нови Искър (5 юни 2011)

Наблюдение: Вероника Петрова

Събор село Локорско
Дата: 5 юни 2011

Поради дъжда събитието започна по- късно, но настроението на хората беше много позитивно. По време на дъжда хората се криеха под всички дървета и близки дворове до площада, в сградата на читалището и до близките магазини. Забележително беше, че децата бяха постоянно сами на групички с други деца, но не и с родители.. Имаше извънредно много младежи. Те също бяха на групички и бяха също във видимо добро настроение. Всички изглеждаха много позитивни и гостоприемни. Докато валя дъжд, музиката не спираше и хората бяха там.

След като дъждът спря,  се образува хоро и се събраха около 10 човека, постепенно станаха над 50. Започнаха да се появяват и цели семейства. Постоянно хората се примесваха от една групичка в друга. Хората на събора бяха около 200. Имаше хора и от съседни села.

Друго събитие фестивал „ Шопска песен” също се проведе в селото. Той се е състоял 2 дни, предшестващия събора и в деня на самия събор, но сутринта от 10: 30. Фестивалът не е изолирано събитие, а свързан със събора.

24 юли 2011

Наблюдение Нови Искър (2 юни 2011)

Наблюдение: Вероника Петрова

Честване 90 години от основаването на 172 ОУ
Квартал Гниляне
Дата: 2 юни 2011

Събитието започна с поздрав от директорката на училището и последвали поздравителни писма от Цецка Цачева, Г. Първанов, Сергей Игнатов, 176 ОУ- Негован, и 171 ОУ - Кумарица, НЧ „ Просвета”- Филиповци и НЧ „Мрамор”. Представени бяха гостите и на някой от тях беше дадена думата за реч и благопожелания към училището. Гостите бяха народни представители, регионален инспектор, заместник кметът и кметът на район Нови Искър, експертите по култура и образование, както и представител на връзки с обществеността към район „Нови Искър”. На събитието от почетните гости беше и йеромонах Нектарий. Поздравителната част продължи малко над 30 минути.

След въвеждащата част бяха танцова група „Врабчетата”, но след първите 2 минути техниката спря, озвучаване нямаше и участниците с бурни аплодисменти и смях от страна на публиката си тръгнаха от сцената. След кратко прекъсване озвучаването беше оправено и продължиха със следващият участник Александър Александров- Алекс (същото лице беше водещ и певец и на събора в с. Световрачене), но техниката пак прекъсна на втората минута и последва кратко музикално изпълнение без звук. По-късно част от програмата беше рецитал, посветен на Ботев, състоящ се от разкази за живота и цитиране на части от творчеството му. Техническите проблеми междувременно бяха преодолени и тържеството продължи с представяния на различни народни ансамбли от учащи младежи, съпътствани от изпълнения на народни солови изпълнения. Това представляваше програмата, рамкирана в читалищния салон, в който нямаше вентилация и беше твърде задушно и топло, но сцената беше добре видима и украсена с плакат с лика на Ботев.

Паралелно навън се предполагаше, че протича или предстои събора на селото като групи от хора идваха и си отиваха от площада. На него имаше няколко сергии и бяха изнесени колони. След приключване на тържеството в читалището беше пусната народна музика и Александър Александров пееше. Но това продължи не повече от 20 минути при видима липса на интерес и само 10тина човека на хорото. Не беше особено оживено и музиката бе спряна. Междувременно повечето от гостите и основно екипа от общината се отправиха към училището. На площада започнаха да се събират млади хора с моторна превозна техника. Имаше известен брой хора, чакащи на автобусните спирки, на път за вкъщи- повечето гости бяха от кв. Изгрев, но като цяло всички бяха местни. Участниците идваха за програмата и си тръгваха със своята публика. Събитието продължи малко над два часа, последван от около половин час събор.

Наблюдение Нови Искър (6 май 2011)

Наблюдение: Вероника Петрова

Събор в село Световрачене
Дата: 6 май 2011

Като цяло отношението към събитието беше позитивно, програмата беше харесана. Много деца се радваха на увеселителните съоръжения. Младежите предимно се разхождаха из тълпата, докато останалите внимателно наблюдаваха програмата, която продължи от 15:00 до 17:00 часа с много пожелания за весело изкарване на празника.

Преобладаваха народни песни и танци, паралелно с програмата се виеха и хора до сцената. Участниците в тези хора бяха от всички възрасти, както и доста участници от танцов ансамбъл „Шоплукъ”. От младежите предимно момичетата взимаха участие в хората. Хумористичните истории бяха по-скоро харесани, не много подходящи за деца. В тях се наблягаше и на традициите и на уникалността на събитието. Музикалното оформление продължи до 19:00 часа. Слънцето беше основният фактор за приятното и безпроблемно протичане на събитието

Наблюдение Люлин (2 юни 2011)

Наблюдение Борислав Момчилов

Авторски спектакъл „Тото и момичето” (куклен театър) – Културен Център Люлин
Дата: 2 Юни 2011

Театрално представление на сцената на Културен център Люлин, предназначено за децата. Спектакълът е на Емилия Цанкова, музиката на Петър Цанков, а представлението изиграха Владимир Колишкин и Маргарита Костова

Събитието беше изцяло насочено към децата. Помещението успя да побере всички желаещи да видят представлението, но осигурените столове бяха достатъчни само дотолкова, колкото да седнат децата. Придружителите им трябваше да стоят прави. Децата реагираха много добре на представлението, а на края им бяха предложени почерпка и балони от организаторите. Входът беше свободен.

Наблюдение Люлин (1 юни 2011)

Наблюдение Борислав Момчилов

Концерт в спортно-развлекателен комплекс „РестАРТ” - Люлин
Дата: 1 Юни 2011 г.

Концерт беше организиран по повод откриването на плувно-развлекателен комплекс „РестАРТ”, на мястото на бившия „Люлин бийч” в Люлин. Концертът бе проведен на територията на комплекса (на открито). Продължителността на събитието бе около пет часа, като на сцената се качиха вокална група „Врабчета”, Супер Бианка, Ненчо Илчев, Момичетата на „Комиците” и Ищар Алабина, а водещ на събитието бе Цветомир Иванов. По време на концерта бяха организирани игри, в които децата имаха възможност да спечелят различни награди. Събитието приключи с тържествена заря.

Събитието в голяма част беше насочено към децата, поради международния ден на детето. Тъй като входът беше свободен се струпаха доста хора. Организаторите бяха предвидили столове и шезлонзи за част от посетителите. Освен всичките игри, в които участваха децата, бе проведена и томбола за спечелването на билети за концерта на Ishtar Alabina в зала едно на НДК на 5 юни. Също така беше проведена благотворителна инициатива от Супер Бианка за специализиран бус за децата в защитено жилище в Луковит.

Охраната бе предоставена от служители на Сигма секюрити.

Наблюдение Люлин (4 май 2011)

Наблюдение Борислав Момчилов

Концерт пред сградата на СО – Район Люлин
бул. Захари Стоянов
Дата: 4 Май 2011 г.

Концертът беше организиран от районната администрация във връзка с празника на община Люлин и беше проведен на паркинга пред сградата на общината в Люлин, където бе построена сцена и бе осигурено пространство за зрителите. Продължителността на събитието бе около два часа и половина, като на сцената се качиха български естрадни звезди, народни изпълнители и деца. Празничният концерт завърши със заря. Въпреки студеното време хората показаха ентусиазъм и по-голямата част останаха до края. Реч изнесе кметът на район Люлин Венета Серафимова, а на събитието присъстваха кметовете на Ямбол, Банкя, Студентски град и Красна поляна.

Събитието явно беше планирано така, че да бъде посетено главно от деца. Най-много посетители имаше в началото. Тогава се бяха събрали групи от ученици и учители, които бяха представители на някои от училищата в Люлин, а също така представители на някои детски градини. С напредване на времето, а и под влияние на студеното време хората ставаха все по-малко, а пък и доста голяма част от децата се осмелиха не само да се качат, но и да останат на сцената до края, след като бяха поканени там от Росица Кирилова.

Изборът на изпълнители бе интересен. Преобладаващите елементи бяха фолкорът и българската естрадна музика. Най-отличаващото представяне в програмата беше на тримата изпълнители от „The Unique Voices”, които допринесоха за нещо различно като изпяха две арии и тяхна разработка на популярната песен „La Bamba”. Последната изпълнителка в програмата – Поли Паскова предложи комбинацията между фолкорни песни и поп-фолк. Въпреки това публиката реагира добре на всички изпълнители.

Събитието бе охранявано от полицаи от близкото 9 РПУ. Също така булевард Захари Стоянов, който се намираше непосредствено до публиката беше частично затворен. Хората, живеещи в близките блокове имаха възможността да наблюдават събитието от домовете си.

01 юни 2011

Инфраструктура в периферните райони на София

Тук може да споделяте мнения и впечатления за места, в които се провеждат културни събития, на територията на периферните райони на София.

Събития в периферните райони

Тук може да се споделят впечатления от посещаването на културни събития в периферните райони на София.